Sve što bi trebalo da znate ako planirate putovanja u trudnoći
Svaka trudnica se suočava sa mnogobrojnim pitanjima tokom trudnoće, a kako se bliži leto i odmori nameće se još jedna u nizu dilema – putovanja. Koliko su bezbedna putovanja i za trudnicu i za bebu? Kojim prevoznim sredstvom je najbezbednije uputiti se na put? Da li se udaljavati mnogo od mesta u kome živite? Da li je važno da u blizini imate ginekologa ili bolnicu?
Od trenutka kada saznate radosne vesti, pitanja se umnožavaju a strahovi uvećavaju. Jedna od najvažnijih stvari jeste da odaberete ginekologa u koga ćete imati poverenje i koji će vaše strahove odagnati. Pored toga što će pratiti vas i vašu bebu, posavetovaće vas u vezi sa svim nedoumicama koje imate – a imaćete ih napretek…
Ukoliko je vaša trudnoća uredna i nemate komplikacija kao što su krvarenja, skraćen grlić, kontrakcije i sl. i ukoliko nemate preporučeno mirovanje zbog održavanja trudnoće, onda zaista nemate preteranih razloga za brigu i možete da planirate putovanje.
Početak trudnoće i prvi meseci mogu biti iscrpljujući zbog mučnina što je samo po sebi ograničavajuće kada su u pitanju redovne dnevne aktivnosti pa samim tim i putovanja. Ako ste na samom početku trudnoće, svakako, možete otputovati negde, u zavisnosti od toga kako se osećate i da li su mučnine konstantne tokom dana ili se javljaju samo u određeno vreme. Putovanje automobilom može biti adekvatno rešenje jer možete praviti češće pauze i odmarati.
Drugi trimestar, nakon 12. nedelje trudnoće, je, verovatno, i najlepše razdoblje tokom trudnoće kada se luče hormoni sreće, kada mučnine prestanu, još uvek ste uveliko agilni, nemate preveliki stomak i osećate da možete sve kao i pre trudnoće. Putovanje i odmor u ovom periodu su dobrodošli jer ćete imati priliku da zaista uživate u svemu i da se pripremate za period koji dolazi. Ovo vam je verovatno poslednji odmor na koji ćete otići sami sa svojim partnerom što može izuzetno da vam prija jer vaša emotivna povezanost prelazi na jedan novi nivo zbog predstojeće uloge i odgovornosti koje roditeljstvo nosi sa sobom. Putovanje kolima ili avionom je preporučljivo, a vi ćete znati šta je pravi izbor za vas, naravno, uz prethodnu konsultaciju sa vašim ginekologom. Putovanja kolima, ako su u pitanju kraće relacije i put od nekoliko sati, imaju svoje prednosti jer vi sami diktirate kada krećete, koliko ćete pauza praviti, i idealan su izbor ukoliko ste navikli da češće šetate, ustajete, i protegnete noge. Takođe, već u ovom periodu, zbog rasta bebe i pritiska na karlicu i bešiku, učestalija je potreba za toaletom te uzmite i taj faktor u obzir. Ono što može biti otežavajuća okolnost jeste da je pojas za vezivanje obavezan zbog bezbednosti, ali ne brinite – danas postoje tzv. štipaljke, odnosno, graničnici kojima kontrolišete pojas kako vas ne bi previše zatezao preko stomaka.
S druge strane, ukoliko vaše planirano putovanje podrazumeva put od više stotina kilometara, avionski prevoz je odlična opcija. Pored toga što skraćujete vreme puta, avion je najbezbedniji vid prevoza. U zavisnosti od avio-kompanije može biti potrebno da sa sobom ponesete nešto od medicinske dokumentacije, odnosno, potvrde vašeg lekara da vam je putovanje avionom dozvoljeno i većina avio-kompanija traži ovu dokumentaciju svim trudnicama nakon 28. nedelje trudnoće. Sve do kraja 36. nedelje ako je u pitanju jednoplodna trudnoća, odnosno do kraja 32. nedelje u slučajevima blizanačke trudnoće, dozvoljeno je putovanje avionom. Pre planiranja puta, proverite da li avio-kompanija kojom letite zahteva nešto od ove dokumentacije kako biste bili sigurne da ćete se ukrcati na avion. Let avionom je bezbedan i za vas i za vašu bebu. Putovanje avionom nije preporučljivo u slučajevima kada postoji rizik od komplikacija kao što su preeklampsija, duboka venska tromboza, prevremeni porođaj i sl. Takođe, trudnice koje imaju gestacijski dijabetes ili povišen krvni pritisak trebalo bi da izbegavaju putovanja. Dok letite, za razliku od vožnje automobilom, nemate one sitne vibracije koje se javljaju usled trenja. Takođe, promena pritiska u kabini neće škoditi bebi.
Kada dođete do poslednjeg trimestra obavezno se konsultujte sa lekarom po pitanju putovanja koja su udaljenija od mesta vašeg boravka. S obzirom da tada beba ubrzano dobija na težini, i vi i vaše telo se ubrzano menja. Stomak postaje veći, beba pritiska bešiku te odlazite u toalet mnogo češće, mogu se javiti i grčevi u nogama i tzv. „sindrom nemirnih nogu“ i lošiji san. S tim u vezi i putovanja mogu biti teže podnošljiva. Ukoliko, pak, odlučite da otputujete negde, pobrinite se da budete u blizini bolnice a ne na nekom izolovanom mestu, jer ćete vi biti opuštenije kada znate da, ukoliko da se javi bilo koja tegoba ili problem, možete za kratko vreme da odete do bolnice i potražite pomoć ili savet lekara.
Pogledajte još
Pravilna nega kože u trudnoći: saveti dermatologa
Vestibulum gravida augue, consectetur adipiscing elit hasellus. Tempor accumsan apibus liqua.sed
Šta je epiduralna anestezija?
Vestibulum gravida augue, consectetur adipiscing elit hasellus. Tempor accumsan apibus liqua.sed
Sve o amniocentezi
Vestibulum gravida augue, consectetur adipiscing elit hasellus. Tempor accumsan apibus liqua.sed