Farbanje kose u trudnoći – da ili ne?

Sigurni smo da sve trudnice imaju dilemu kada je farbanje kose u trudnoći u pitanju. Da li je ono štetno za plod, kako i na koji način to da činite, ako je dozvoljeno?

Iako ne deluje tako, odgovor na ovo pitanje prilično je kompleksan.

Nešto oko čega se svi stručnjaci slažu, jeste činjenica da ovaj način tretiranja kose, svakako treba izbegavati u prvom tromesečju, jer se u tom periodu formira fetus.

Preporuka je da nakon toga koristite boje koje sadrže male količine peroksida i amonijaka ili ih uopšte i ne sadrže. U nijma se nalazi manji procenat štetnih hemikalija, nego kod običnih farbi.

Mi vam savetujemo da farbanje kose u trudnoći zamenite drugim metodama, kao što su kolorisanje, šatiranje ili izvlačenje pramenova i to po mogućstvu bojama na biljnoj bazi kao što je kana ili možda neke od namirnica koje se vrlo često koriste upravo u ovu svrhu.

Da li ćete se farbati ili ne tokom trudnoće, izbor je isključivo na vama. Ne postoje nikakvi zvanični podaci koji navode da farbanje kose, dovodi do rizika od defekta, niti pobačaja.

Stručnjaci tvrde da hemikalije koje se nalaze u farbama za kosu, ne mogu da naruše zdravlje vaše bebe. Ista pravila, važe i za period dojenja.

U svakom slučaju, obavezno se konsultujete sa svojim lekarom ginekologom.

Ukoliko želite da se farbate i dobili ste potvrdu lekara, obavezno pre kupovine farbe, povedite računa o njenom sastavu.

Saveti za farbanje kose u trudnoći

Ukoliko se pre trudnoće niste farbale, a želite da baš sad promenite vašu boju kose, naš savet je da za to sačekate dok se ne porodite i neko vreme nakon toga. Farbanje kose u trudnoći bez preke potrebe nije vam potrebno, posebno ukoliko to niste činili do sada.

Iskoristite ovaj period i konačno isprobajte neke nove tehnike kao što su ombre i balejaž pramenovi, jer na taj način nećete tretirati celu kosu, niti koren.

Posebno vam moramo naglasiti da vodite računa prilikom ispiranja farbe sa svoje kose. Nemojte to činiti, kako inače većina nas radi nad kadom, jer to u vašem stanju, nije dobro. Na taj način dodatno naprežete vrat i kičmu, a može doći i do pritiskanja stomaka.

Za vreme trudnoće, savetuje se korišćenje farbi bez amonijaka, jer su u odnosu na druge farbe, blaže i sprečavaju mogućnost pojave alergije. Kosu čine zdravijom i daju joj prirodni sjaj. Negativna strana njihove upotrebe, može biti da vaša kosa slabije prima ovakvu boju.

Ako želite postići svetlo plavu nijansu, to ovim načinom farbanja, nije moguće. Bojenjem u crno ili smeđe, zagarantovan je efekat kojim ćete biti zadovoljne.

Biljne boje

Neki stručnjaci preporučuje biljne boje kao dobru alternativu sintetskim. No, treba pripaziti. Kao dodatak prirodnim supstancama mnoge od tih boja, takođe, sadrže neke iste stvari kao i sintetske trajne i polutrajne boje. Izuzetak je kana, polutrajna prirodna boja, za koju se smatra da je vrlo sigurna u trudnoći.

Farbanje kose kanom u trudnoći

Jedan od najbezbednijih načina za farbanje vaše kose u trudnoći jeste upravo farbanje kanom. To je prirodna boja za kosu, koja se dobija mlevenjem osušenih stabljika i biljke koja nosi naziv Lawsonia inermis. Koristi se u obliku praha.

Za razliku od hemijskih farbi koje direktno oštećuju dlaku, kana za kosu formira zaštitni omotač, koji sprečava da spoljašnji uticaji dopru do keratinskog sloja vlasi i tako zaustavlja gubitak vlage iz njene strukture. Pored toga što boji kosu, ima i lekovito svojstvo kada je koža glave u pitanju.

Sprečava opadanje, hrani i jača koren kose. Kana je polutrajna boja i njen nedostatak je što se ovakvim načinom farbanja možete poslužiti jedino ukoliko imate prirodnu kosu koju želite ofarbati. Ona neće prekriti kosu koja je već ofarbana, niti sede vlasi.

Da biste utvrdile da niste alergične na kanu, namažite jedan pramen svoje kose. Na ovaj način utvrdićete da li vam se dopada kako ispada boja koju ste naneli, a ujedno ima li alergijskih reakcija.

Boje koje možete dobiti prilikom farbanja kanom su: crna i crvena. Postoje plava i smeđa, o kojima bi trebalo porazmisliti ukoliko ste u drugom stanju, jer se u njihovom sastavu nalaze određeni aditivi i supstance koji nisu prirodnog porekla.

Prilikom farbanja kanom koristite zaštitne rukavice.

Maskara

Naposletku, možete isprobati i tzv. maskaru za kosu – tubicu napunjenu bojom koja se ispira, a nanosi se pomoću guste četkice kao kod maskare za oči. Ta boja pokriva samo spoljašnji deo vlasi i uopšte ne dolazi blizu kože, te je vrlo sigurna za upotrebu.

Farbanje kose u trudnoći prirodnim sastojcima

Kako biste na potpuno prirodan i nadasve bezbedan način ofarbale svoju kosu, što je moramo priznati najbitnije u trudnoći, u svako doba možete koristiti sastojke koji nam dolaze iz prirode. I to:

Kafu za crnu kosu

Iako previše kofeina, ponekad može proizvesti nesanicu i ubrzan rad srca, ovaj napitak ima brojna pozitivna svojstva kada je naše opšte zdravlje u pitanju.

Naučno je dokazano da kafa štiti mozak, ublažava simptome Parkinsonove bolesti i smanjuje rizik od Alchajmerove bolesti. Iako će vam možda u prvi mah delovati čudno, kafa za kosu je sjajna za bojenje vaše kose. Ukoliko se odlučite na ovakav korak, sigurni smo da se nećete pokajati.

Sve što vam je potrebno za pripremu ove prirodne farbe, jesu:

  • 4 kašike mlevene kafe
  • 1dcl jogurta ili regeneratora za kosu

Pomešajte ove sastojke, a zatim tako pripremljenu smesu nanesite na kosu. Možete se poslužiti četkicom za farbanje, kako bi vam proces bio lakši.

Ravnomerno nanesite smesu, od korena do vrhova kose. Napravite punđu i stavite kapu za tuširanje ili foliju preko. Sačekajte sat vremena, a nakon toga, kosu isperite.

Od kafe takođe možete napraviti masku za suvu kosu, tako što ćete jednu kašičicu kafe, staviti u regenerator za kosu. Nakon nanošenja, ostavite da odstoji na kosi nekoliko minuta pa isperite. Na ovaj način, rešićete se ispucalih krajeva, a kosa će postati meka i glatka na dodir.

Takođe tamnije nijanse kose, možete dobiti pravljenjem smese od jedne šoljice izmrvljenih oraha, kašike biljnog ulja i jedne kašike sirćeta. Sve sastojke dobro promešati i naneti na kosu. Sačekajte 20 minuta da boja upije, a nakon toga isprati kosu.

Limun za posvetljivanje kose

Vašu kosu, možete posvetliti potpuno prirodnim putem, tako što ćete pomešati limun i toplu vodu u jednakim razmerama. Nanesite masu na suvu kosu i ostavite da deluje 20- tak minuta.

Savetuje se da kod ovakvog tretmana, nakon ispiranja kosu osušite na suncu, jer će tako ona dobiti intenzivniju boju. Vodite računa da ovaj postupak ne obavljate prečesto, jer može dovesti do lomljenja kose i učinite je slabom. Ova metoda sa limunom za kosu ne preporučuje se damama koje imaju prirodno tamnu kosu, jer bi mogla dobiti naranžastu nijansu.

Farbanje kose u trudnoći cimetom

Još jedna od namirnica kojom svoju kosu možete posvetliti potpuno prirodnim putem, jeste cimet.

Sve što treba da uradite, jeste da pomešate tri kašičice cimeta i četiri kašičice balzama za kosu i da ove sastojke promešate. Laganim pokretima prstiju, umasirajte ovu smešu u teme glave.

Vežite kosu u punđu i prekrite kapom za tuširanje ili folijom. Možda vam se neće dopasti, ali jedina mana ovakvog načina posvetljivanja kose je što ova smesa, mora stajati na kosi oko četiri sata. Sigurni smo da ćete biti zadovoljne postignutim efektom, jer na ovaj način kosu možete posvetleti za tri nijanse.

Nakon farbanja, možete napraviti izuzetno hranljivu masku za kosu, opet koristeći cimet, sa dodatkom meda. Sigurni smo da će vas rezultati oduševiti.

Inače cimet za kosu je poznat kao zdrav začin koji poboljšava cirkulaciju, utiče na zdravlje kose čineći je elestičnom i mekanom. Uklanja perut i oporavlja ispucale krajeve. Takođe predstavlja jak antioksidant koji će pomoći u zaštiti od UV zračenja, stresa i niskih temperatura koje se nepovljno odražavaju na zdravlje naše kose.

Kombinacijom maske od meda i cimeta, trudnice koje često imaju problem, tanke i suve kose, oporaviće svoju kosu u potpunosti.

Brza maska za kosu

Pomešajte: kašičicu cimeta, kašičicu meda i pola šolje maslinovog ulja. Potrebno je najpre ulje zagrejati na šporetu, a onda mu dodati cimet i med. Mešavinu nanesite na kosu, a potom sačekajte 15 minuta pa je isperite. Ukoliko 7 dana budete koristile ovu masku, vaša kosa će biti sjajna i zdrav kao nikada do tad.

Problem sa kojim se suočava većina žena, bilo da su trudne ili ne, jeste da li će se nakon farbanja desiti alergijska reakcija.

Ovo vam se sigurno neće dogoditi, ako koristite namirnice koje dolaze iz prirode.

Prednost ovakvog načina farbanja, je i to što nakon nekoliko puta ponavljanja, efekat postaje dugotrajan. Ne ustručavajte se i pronađite u kuhinji namirnice koje vam preporučujemo kako bi svoju kosu doterale, bez ikakvih posledica.

Šargarepa i cvekla za crvenu kosu

Tri šargarepe i jednu cveklu iseckajte sitno i stavite u šerpu sa vodom da se kuva dok potpuno ne omekšaju. Kada se skuvaju, sačekajte da se voda potpuno ohladi, a onda povrće izmiksajte u vodi.

Ovako pripremljenu boju, nanesite na svoju kosu i pustite da deluje pola sata. Najpre kosu isperite vodom, ali se preporučuje da to isto uradite i sa sirćetom, jer će boja biti intenzivnija. Ovakav način bojenja kose, najefikasniji je na svetloj kosi.

Ukoliko imate tamnu kosu postupak možete ponavljati dok ne dobijete željenu nijansu. Obzirom da je ovakav vid bojenja potpuno bezbedan možete ga ponavljati više puta, a da pri tom ni najmanje ne naštetite svojoj kosi.

Čaj od šipka i paprika za crvenu nijansu

Skuvajte jak čaj od šipka i dodajte malo mlevene paprike. Dobro promešajte sastojke i nanesite na kosu. Pustite da postoji 20 minuta. Posle toga isperite kosu i ostavite da osuši prirodnim putem. Za intenzivniju boju, možete dodati hibiskus ili neven. Na ovaj način, farbanje kose u trudnoći, biće potpuno bezbedno.

Ukoliko budete koristili prirodne sastojke, nega kose u trudnoći biće za vas bezbedna.

Žalfija za svetlije nijanse braon boje

Priprema ove boje za kosu, je vrlo jednostavna. Sve što treba da uradite, jeste da skuvate jak čaj od žalfije za kosu i ostavite da postoji najmanje sat vremena.

Jednom nedeljno, posle pranja, potrebno je isprati kosu na ovaj način dok ne dobijete željenu nijansu.

Promene na kosi koje se dešavaju u trudnoći

U trudnoći se kosa menja. Kod većine žena to znači brži rast i bujniju kosu, a promene su najizraženije u drugom tromesečju. Dešava se i to da kod nekih trudnica kosa postaje suva, lomljiva, bez sjaja. Promene najviše zavise od nivoa pojedinih hormona u organizmu, tipu kose i načinima na koje je tretirana.

Kao i tekstura, volumen i dužina, kod nekih trudnica se tokom trudnoće menja i boja kose. Većinom kosa potamni. Hormonalne promene mogu prouzrokovati i promene na koži, pa se može dogoditi da će teme reagovati na boju drugačije nego pre. Možda ćete otkriti da ste osetljiviji na neke sastojke na koje pre niste bili.

Saveti za farbanje kose u trudnoći

U prvom tromesečju pokušajte svakako da izbegavate farbanje kose zbog intenzivnog razvoja ploda u tom periodu. Vodite računa da zbog hormonalnih promena, boja koju redovno koristite, u trudnoći može ispasti potpuno drugačija. Ako su pramenovi prihvatljiva opcija za vaš tip kose, svakako se odlučite pre za pramenove nego za potpuno farbanje kose, jer je u tom slučaju moguće izbeći kontakt boje s temenom preko koga se hemikalije apsorbuju u organizam. Ukoliko se odlučite za farbanje kose, neka to bude preko folije ili uz visoki oprez prilikom odabira boje, ako će se ona nanositi i na samo teme. Pokušajte da produžite period između dva farbanja, koliko je god to više moguće.

Ne postoji dovoljno informacija koje bi potvrdile da je korišćenje hemijskih boja na koži glave potpuno sigurno, tj. još uvek ne postoji dovoljno dokaza o tome da bi korišćenje boje jednom mesečno moglo uzrokovati urođene mane.

Iako su istraživanja oskudna, u prilog tome da farbanje ne može da naškodi bebi je to što te iste hemikalije postoje već dugo u našoj okolini. Takođe, vrlo mala količina tih hemikalija zaista se apsorbuje u organizmu.

Ipak, nemojte se začuditi ako vam lekar preporuči da bojenju kose pristupite s oprezom. Neki medicinski stručnjaci ne daju olako zeleno svetlo farbanju kose tokom sva tri tromesečja, zbog toga što se boja upija kroz kožu na glavi te tako ulazi u telo (može se pronaći i u urinu).

Lekari često savetuju izbegavanje bojenja kose trajnim bojama za vreme prvog tromesečja, dok se kod bebe odvija važan neurološki razvoj. Bojenje se može nastaviti u drugom i trećem tromesečju.