Odlaganje presecanja pupčanika

ODLOŽENO PRESECANJE PUPČANE VRPCE – DA ILI NE?

Kako se trudnoća bliži kraju tako se i broj pitanja, kao i strahova, uvećava. Neretko se dešava da se tek kada se približi porođaj donose neke od najvažnijih odluka – da li će tata prisustvovati porođaju, da li ću uzeti epidural i sl. Jedno od čestih pitanja sa kojima se susreće svaka trudnica danas jeste i pitanje odloženog presecanja pupčane vrpce – da ili ne? 

I danas je u većini porodilišta ustaljena praksa da se presecanje vrši odmah po rođenju bebe. Odloženo presecanje pupčane vrpce znači da bi ona trebalo da se preseče nakon 1 minuta, a najkasnije nakon što prestane da pulsira, što je otprilike oko 3 do 5 minuta nakon rađanja bebe.

Još uvek postoje podeljena mišljenja o tome. Dok su jedni protiv – zbog ustaljene prakse da se pupčanik preseca po rođenju bebe kako bi se izbegle infekcije i sprečila krvarenja, drugi se pak zalažu za odlaganje presecanja pupčanika, naročito, ukoliko se radi o prevremeno rođenim bebama.

Sama pupčana vrpca ne sadrži nikakve nervne završetke te iz tog razloga njeno presecanje ne prouzrokuje osećaj bola ni kod mame ni kod bebe, bez obzira na to da li se to radi odmah ili nakon što prestane da pulsira. Jedna od prednosti koju odloženo presecanje nosi jeste da dodatno vreme može povećati volumen krvi i uticati na povećanje nivoa hemoglobina i hematokrita po rođenju. Dodatna količina krvi koja prelazi iz posteljice u bebu putem pupčanika može poboljšati termoregulaciju kao i dotok kiseonika u organe i tkiva, smanjiti rizik od anemije i povećati količinu gvožđa, poboljšati imunitet i opšte zdravlje novorođenčeta. Odlaganje presecanja je moguće i kod prirodnog porođaja, kao i kod carskog reza.

Najnovija istraživanja objavljena u australijskoj studiji, koja je sprovedena u 25 bolnica u sedam zemalja, a kojom je obuhvaćeno 1.500 prevremeno rođenih beba pokazala je da je stopa preživljavanja u dobi od dve godine bila viša kod novorođenčadi kojima su pupčane vrpce presečene 60 sekundi kasnije, piše Science Alert.

Ovo je najveća klinička studija koja upoređuje odloženo i trenutno presecanje pupčane vrpce prevremeno rođenim bebama koje su rođene pre 30. nedelje. Pupčane vrpce su presecane u roku od 10 sekundi ili nakon 60 sekundi od rođenja. Istraživanje je pokazalo rezultate koji govore u prilog činjenici da je kod prevremeno rođenih beba preporuka odložiti presecanje pupčane vrpce do 60 sekundi. Međutim, još uvek ne postoje čvrsti dokazi da se odlaganje presecanja pupčanika radi i kod terminskih beba.

Odlaganjem presecanja pupčane vrpce postoji rizik od fiziološke žutice koja se javlja usled viška bilirubina u krvi. Bilirubin nastaje prilikom razgradnje crvenih krvnih zrnaca a njegovo izlučivanje se vrši preko jetre i žuči. S obzirom da jetra nije dovoljno zrela da to učini efikasno, dešava se upravo da se bilirubin nagomilava u krvi i daje koži i očima žućkastu boju. Žutica je relativno česta pojava kod novorođenčadi i uglavnom je bezopasna, ali ukoliko je nivo bilirubina previsok može doći do određenih komplikacija. Stoga, prilikom odloženog presecanja pupčane vrpce i ukoliko je taj period duži od 3 minuta povećava se rizik od neonatalne žutice. Svakako, kada su u pitanju hitni porođaji, ili kada se javi krvarenje kod majke ovaj postupak se ne primenjuje.

Preporuka je da se o ovome konsultujete sa vašim ginekologom koji će proceniti vašu situaciju i dati vam pravi savet.